UKU MASING 110

11. augustil 2019 möödub 110 aastat ühe Eesti väljapaistvama õpetlase, luuletaja, teoloogi ja tõlkija Uku Masingu (1909–1985) sünnist. Sel päeval kõneleme Saueaugul Masingust ja tema mõjust järgmistele põlvkondadele, aga ka laiemalt õpetaja tähendusest ning õpetaja ja õpilase suhetest. Kõlavad ka Uku Masingu tekstid, viisidega ja ilma.

Kell 14.00 Raadio Ööülikooli avalik salvestus „Filtriga või filtrita – selles on küsimus. Didaktilise partnerluse dünaamika ja metafüüsika”

Kõneleb hauakaevaja, organist ja mõtleja Kalev Rajangu.

FILTRIGA VÕI FILTRITA – SELLES ON KÜSIMUS
Didaktilise partnerluse dünaamika ja metafüüsikaIdeaalmõõtudes interspaceman
Uku Masing 110 – 90 – 120
Uku Masingu õpilase Vello Salumi õpilane Kalev Rajangu vaatleb õpilase ja õpetaja suhte trihhotoomiat: vahend – vahendaja – eesmärk; kasutamine – ülekasutamine – ärakasutamine; kasvamine – väljakasvamine – sissekasvamine; allumatus – kuulekus – orjalikkus; autonoomia – autokefaalia – autodafee jne. 
Ja milliseid vorme võtab õpilase – õpetaja suhe digitaalses neurokapitalismis: õpetajaks korporatiivne tehnoloogiline ja rahaline filter või tõeline rahvajuht, või koolitaja/nõustaja/mõtestaja.
Ja lõpuks halvav topeltside: massiivne ja kõikjalolev ekspertokraatia vs radikaalne nõudmine loobuda kõigist ekspertidest ja vahendajatest.
Kuidas siis panna: filtriga või filtrita?


Kell 15.00 ühiskuulamine „Üks lugu Uku Masinguga” 

Ööülikooli toimetaja Jaan Tootsen on kogunud ja salvestanud Masingu kaasaegsete ja õpilaste meenutusi ning paneb neist Masingu 110. sünniaastapäevaks kokku kollaaži.


Kell 17.00 lavastuse „Ilmavõõras” viimane etendus

Osta pilet Piletilevist.


Kell 20.00 kontsert „Tundmatul maal”

Uku Masingu, Jaan Kaplinski ja teiste luuletajate tekstidele loodud laule esitavad Maria Peterson, Eva Eensaar ja Lembit Peterson. Loeng, ühiskuulamine ja kontsert on kõigile huvilistele tasuta.

"Ilmavõõras etenduse pileteid saab osta Piletilevist või kohapealt.

Lisainfo Paula Palmiste paulapalmiste@gmail.com 


Kohapeal on avatud kohvik, kust saab külmi ja kuumi jooke ning suppi.

Juhised Saueaugule jõudmiseks leiate siit.